Najlepsze pasjanse online

REKLAMA

Pasjans Zegar

Zasady gry:

Pasjans Zegar jest dość szczególną odmianą pasjansa w której wszystkie karty z talii ułożone są w bardzo charakterystyczny sposób przypominający tarczę zegara. Dwanaście stosów w okręgu symbolizuje kolejne godziny. Trzynasty stos ułożony na środku symbolizuje wskazówki zegara.

Celem gry Pasjans Zegar jest odwrócenie i umieszczenie wszystkich 52 kart w odpowiednich miejscach na tarczy zegara. Asy mają wartość jeden i należy je umieścić na godzinie pierwszej. Dwójki mają wartość dwa i należy je umieścić na godzinie drugiej. Analogicznie należy postąpić z kartami od trójki do dziesiątki, każda z nich odpowiada kolejnej godzinie. Walety należy umieścić na godzinie jedenastej, a damy na dwunastej. Odkryte króle należy układać na środku zegara.

Gra rozpoczyna się od automatycznego rozłożenia wszystkich 52 kart na trzynaście stosów i odkryciu karty znajdującej się na szczycie stosu centralnego. Kartę tą należy przenieść na odpowiedni stos. Przykładowo, jeśli będzie to piątka, należy przenieść ją na godzinę piątą. Karta zostanie umieszczona na spodzie stosu, a karta znajdująca się na górze stosu zostanie odwrócona i będzie dostępna do gry. Z kolejnymi kartami należy postępować podobnie. Gra jest przerywana w momencie odkrycia i ułożenia czwartego króla.

Pasjans Zegar nie wymaga podejmowania żadnych decyzji, jego powodzenie zależy wyłącznie od szczęścia. Szanse na jego ukończenie wynoszą 1/13, bo dokładnie cztery króle znajdują się w każdej standardowej talii kart. Sukces w tej grze zależy od tego, czy to właśnie król będzie ostatnią zakrytą kartą.