Najlepsze pasjanse online

REKLAMA

Pasjans Półksiężycowy

Zasady gry:

Pasjans Półksiężycowy to bardzo unikalny w swoim wyglądzie i zasadach pasjans, którego ukończenie może być nie lada wyzwaniem dla każdego wielbiciela gier karcianych. W tej grze używa się dwóch tali kart. Większość z nich rozkłada się na 16 stosów ułożonych w kształcie półksiężyca. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego pasjansa.

W centralnej części stołu znajdują się dwa rzędy kart, czyli króle i asy. To nasze podstawy na których będziemy układać pozostałe karty według ściśle określonych zasad. Na królach karty tego samego koloru układamy malejąco, zaczynając od damy i kończąc na asie. Natomiast na asach karty tego samego koloru układamy rosnąco, zaczynając od dwójki i kończąc na królu. Celem gry Pasjans Półksiężycowy jest przeniesienie wszystkich kart na centralne pola.

Karty dostępne do gry możemy odkładać bezpośrednio na właściwe stosy bazowe. Możemy je również przekładać między stosami ułożonymi na kształt półksiężyca. W tym drugim przypadku, przenoszoną kartę odkładamy na karcie tego samego koloru o jedno oczko wyższej lub niższej. Na asa możemy położyć króla i odwrotnie. Puste stosy nie mogą być ponownie wypełnione, a karty przeniesione na stosy bazowe stają się nieaktywne. W tej grze wszystkie karty są odkryte, co daje nam możliwość zajrzenia pod górną kartę i zapoznania się z kartą znajdującą się pod spodem. Wystarczy, że złapiemy i odrobinę przeciągniesz górną kartę, a następnie ją puścimy. Dzięki temu możemy zaplanować swoje ruchy, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne karty.

W przypadku braku możliwości ruchu, nie musimy się martwić. W grze Półksiężycowy Pasjans mamy do dyspozycji funkcję tasowania, którą możemy wykorzystać pięć razy, aby kontynuować rozgrywkę. Podczas tasowania karta ze spodu każdego stosu zawierającego minimum dwie karty zostanie przeniesiona na górę. Dodatkowo, jeśli będziemy potrzebować wskazówek możemy skorzystać z funkcji podpowiedzi. Musimy jednak pamiętać, że każda podpowiedź skraca dostępny czas o 20 sekund.