Początki pasjansa są bardzo niejasne. Przypuszcza się, że pasjans wyewoluował z popularnego niegdyś obyczaju wróżenia z kart. Rozkładano wtedy karty według ściśle określonych zasad, próbując w ten sposób odpowiedzieć na nurtujące pytania. Jednakże układanie kart poza wróżeniem pozwalało również na czerpanie przyjemności z porządkowania kart zgodnie z określonymi zasadami.
Pierwsze wzmianki na temat pasjansa pojawiły się pod koniec XVIII wieku w Północnej Europie i Skandynawii. Jednak to Francja jest uznawana za główną kolebkę pasjansa. To właśnie tam już w XVII wieku powstały pierwsze reguły i zasady. W okresie wojen napoleońskich pasjanse zyskały sławę już niemal w całej Europie, także w Polsce. W XIX wieku pojawiły się pierwsze książki poświęconych tej rozrywce. Jedną z najsłynniejszych jest wydana ok 1870 roku w Londynie, książka autorstwa Lady Adelajdy Cadogan pt. Illustrated Games of Patience. Książka ta doczekała się wielu wydań.
Z czasem reguły ewoluowały, powstawało wiele odmian i nazw, a pasjans ciągle cieszył się niezwykłą popularnością. Obecnie istnieje wiele rodzajów pasjansa opartych na jednej lub dwóch i więcej standardowych taliach kart. Niektóre z nich są bardzo proste i nie wymagają od gracza zdolności kombinacyjnych, a inne wręcz przeciwnie. Wymagają ogromnej cierpliwości i koncentracji.
Wraz z rozwojem techniki, pasjans wkroczył na ekrany komputerów, a wirtualne karty zastąpiły te tradycyjne. Pierwszą komercyjnie sprzedawaną kolekcją komputerowych pasjansów była Solitaire Royale, stworzona przez Brada Freggera i wydana w 1987 przez firmę Spectrum HoloByte. Gra zawierała 8 różnych pasjansów i była przeznaczona zarówno na komputery PC, jak i na Macintosha.
Opisując historię pasjansa nie można pominąć Pasjansa Microsoft Windows, który pojawił się po raz pierwszy z systemem operacyjnym Windows 3.0 w 1990 roku. Mało kto wie, że celem dodania gry do systemu, była nauka obsługi myszki komputerowej i chęć oswojenia użytkowników z nowym interfejsem, co nie było wówczas tak proste i oczywiste jak teraz. Gra została opracowana 1988 roku przez stażystę Wesa Cherry’ego, a karty zaprojektowała Susan Kare. Wraz z kolejnymi wydaniami systemu Windows, kolekcja Pasjans Microsoft powiększała się o nowe tytuły.
Dziś w erze mobilności i internetu, pasjansa możemy zainstalować na wielu urządzeniach i platformach. Obecnie producenci wyposażają pasjanse w coraz bogatszą szatę graficzną, czy efekty dźwiękowe. Istnieją wersje odpłatne jak i darmowe. Oczywiście opcje bezpłatne zazwyczaj są z reklamami, ale jeżeli komuś to nie przeszkadza, jest to doskonała forma relaksu w niemal każdej sytuacji. Pasjanse cały czas cieszą się dużą popularnością, dzięki temu, że są łatwo dostępne, a także niezwykle wciągające.