Najlepsze pasjanse online

REKLAMA

Gra Kierki

Zasady gry:

Kierki to jedna z najpopularniejszych gier karcianych. Celem gry jest zdobycie jak najmniejszej ilości punktów podczas każdej rundy, poprzez pozbywanie się kart w kolorze kier ( jeden punkt karny) oraz damy w kolorze pik (trzynaście punktów karnych). Na samym początku każdej rundy, tuż po rozdaniu kart, każdy gracz wybiera spośród swoich kart, trzy karty które przekazuje innemu graczowi. Karty te musi wybrać przed otrzymaniem trzech kart od sąsiedniego gracza. Po wymianie kart następuje właściwa rozgrywka.

Grę Kierki rozpoczyna gracz, który posiada dwójkę trefl i to ją wykłada na stół. Kolejni gracze grają do koloru. To znaczy, że jeśli posiadają kartę w kolorze pierwszej karty to muszą ja wyłożyć. Jeśli posiadają kilka kart w zagrywanym kolorze to mogą wybrać dowolną z nich. Jeśli jednak gracz nie posiada żadnej karty w zagrywanym kolorze to może wyłożyć swoją dowolną kartę. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się kart punktujących, czyli damy pik lub kart w kolorze kier. Karty zbiera gracz, który wyłożył najwyższą kartę w kolorze pierwszej karty. Może to być również gracz wykładający pierwszą kartę, jeśli pozostałe karty były niższe. Gracz, który zebrał karty, rozpoczyna następną kolejkę, poprzez wyłożenie dowolnej karty.

Po zakończeniu rundy, następuje liczenie kart. Graczom dopisuje się po jednym punkcie za każdą kartę w kolorze kier oraz trzynaście punktów karnych za damę pik. Gra Kierki trwa do momentu, aż któryś z graczy przekroczy granicę stu punktów. Wygrywa jednak gracz z najmniejszą ilością punktów.