Najlepsze pasjanse online

REKLAMA

Alhambra

Zasady gry:

Alhambra to niepowtarzalna odmiana pasjansa rozgrywana za pomocą dwóch tali kart. Gra rozpoczyna się od wyciągnięcia z talii czterech asów oraz czterech króli i stworzenia z nich podstaw do budowy stosów. Reszta kart dzielona jest na osiem kolumn oraz stos rezerwowy. Każda kolumna składa się z czterech losowo wybranych kart.

Celem gry jest przeniesienie wszystkich kart i zbudowanie ośmiu stosów końcowych w górnej części ekranu. Cztery stosy po lewej należy budować zgodnie z kolorem, rosnąco zaczynając od asów, a kończąc na królach. A cztery stosy po prawej należy budować malejąco, zgodnie z kolorem od króla do asa. Pasjans Alhambra wyróżnia się dość specyficznymi zasadami, ponieważ karty znajdujące się w ośmiu kolumnach, można przenosić wyłącznie na stosy końcowe lub na stos odkrytych kart znajdujący się na dole ekranu. Na stos odkryty można przenieść kartę w tym samym kolorze i o jedną rangę wyższą lub niższą od karty znajdującej się na jego szczycie. Zabronione jest przenoszenie kart między kolumnami.

Karty ze stosu odkrytego należy przenosić tylko na odpowiednie stosy końcowe. Dodatkowe karty można pobierać z zakrytego stosu rezerwowego. Stos rezerwowy można przejrzeć tylko trzy razy. Gra pasjans Alhambra jest przerywana w momencie ułożenia wszystkich kart na ośmiu stosach końcowych, co oznacza wygraną, lub w przypadku braku ruchu, po trzykrotnym przerzuceniu stosu rezerwowego, co oznacza przegraną. Gra posiada możliwość cofania ostatnich ruchów z której warto skorzystać, aby ukończyć pasjansa. Niestety nie ma nic za darmo, każde cofnięcie ruchu, oznacza utratę 50 punktów.